Bezpieczna strona to podstawa. "S" na końcu części "http" adresu URL oznacza, że witryna jest bezpieczna. Protokoły HTTPS (Hypertext Transport Protocol Security) zawierają klucz SSL i mogą chronić połączenie z witryną poprzez uwierzytelnianie i szyfrowanie.

Brak zainstalowanego certyfikatu SSL równe jest braku zapewnienia bezpiecznego połączenia z serwera WWW do przeglądarki, co wpływa niekorzystnie np. na pozycjonowanie strony oraz jej zaufanie. Między innymi Google wprowadziło aktualizację algorytmu, dzięki której HTTPS stał się oficjalnym czynnikiem rankingowym w wyszukiwarce, a im lepszy ranking strony tym więcej potencjalnych klientów i zakupów. Strony posiadające HTTPS są również znacznie szybsze aniżeli ich odpowiedniki na HTTP, co może wpłynąć na współczynnik odrzuceń

Certyfikat SSL a z pozycjonowanie

'Bezpieczna kłódka' jest tym bardziej ważna w sklepach internetowych. Statystyki mówią o tym, że aż 84% użytkowników rezygnuje z dokonania zakupów w sklepie online jeżeli nie zapewnia on bezpiecznego połączenia.

Jeżeli jeszcze nie posiadasz zainstalowanego certyfikatu SSL, warto pamiętać, że w chwili obecnej wielu hostingodawców zapewnia darmowy certyfikat dla Twojej strony.